Festival ProTibet, 25.-27.3.2011, v klubu Habeš ve Strakonicích
V rámci již 10. ročník Festivalu pro Tibet pořádaného každoročně občanským sdružením M.O.S.T. v řadě měst České republiky proběhl ve dnech 25.-27.3.2011 jeho první ročník také v Klubu Habeš ve Strakonicích pod organizační taktovkou Michala Štěpánka.

Jedním ze základních cílů této akce bylo pomoci konkrétním tibetským rodinám, které přišly o své domovy během letních povodní v Ladaku v roce 2010. Vstupné bylo dobrovolné.

Jako stěžejní den pro tuto reportáž byla vybrána sobota. Program nabízel přehlídku filmů s buddhistickou a tibetskou tématikou a přednášku Karla Klozara s názvem Je cesta za osvícením sobecká? Na akci byly k prodeji výrobky - přívěšky, vlajky, praporky, placky, vše vyrobené Tibeťany v exilu v Indii. Podával se čaj i občerstvení.

Mezi filmy promítané na plátno byly např.: Poselství Tibeťanů / 1. díl Buddhismus, / 2.díl Tantrismus. Tyto unikátní dokumenty patří mezi ty nejlepší, které byly o tibetském buddhismu natočeny. Filmy zachycují buddhismus v době po čínské okupaci, kdy většina tibetských lamů a jejich žáků odešla do indického azylu, avšak ještě před vlnou popularizace buddhismu na Západě. Přednáška Karla Klozara začínala tématicky ve 4 stol př.n.l. Aristotelem a Sokratem. Přes Starý zákon, Mojžíše, paralely s hinduismem a védské spisy se téma dotýkalo vysvětlení strasti a náznaku vývoje buddhismu. Nakonec přes pojem Atmana a vysvětlení pojmu Ne-Já dospěla dvouhodinová přednáška k Sutře o lásce. Téma pokračovalo křesťanskou mystikou, kdy byla zdůrazňována podobnost právě s buddhismem....Vstupné dobrovolné; za naší trojici to pár bankovek a mincí pro Tibet "hodilo".Bylo možné podpořit Tibet také koupí nějaké drobnosti - MB si hnedka koupil přívěšek na krk s tibetskými symboly.Zvědavé pohledy účastníků.Začátek promítání "Poselství Tibeťanů".Karel Klozar loví moudra, jež by použil na přednášce.Přednáška v plném proudu...MB si dělá poznámky z přednášky.Vysmátá jihočeská partička.
Text a foto Pavel Mareš Janovský