Dál už cvičit nemusíš
Jan Lípa


MOTTO:
"Nezapomeň, že když to dostaneš nad hlavu, že už nemusíš cvičit. Nemusíš, rozumíš? Potom je - mlčí - potom - no, je hotovo! Nedá se to popsat, prostě k tomu nejsou slova..."
Evžen Štekl, 11.11.1996.Z obsahu textu:

Ve chvíli bez ega si nemusíme, a podle Evžena Štekla ani nemůžeme, uvědomovat rozdíl oproti tzv. normálnímu stavu. Bezpečně nám to dojde, až ve chvíli, kdy To zase na čas pomine, odejde... "Eli, Eli, lama sabachtcháni!".
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit dále cvičit. Je jistě lepší cvičit dále, než riskovat a vzdát to moc brzo, na některém z nižších vrcholů. Navíc, pokud jsme jednou skutečně s duchovní cestou vážně začali, vždy nás sama přitáhne zpět k praxi. Bude nás to přitohovat, i kdybychom se rozhodli skončit, dokud nedosáhneme Poznání.
Jistě není bez zajímavosti připomenout, že sám Fráňa Drtikol cvičil dál i po osvícení, jak je ostatně dobře známo. Jiným příkladem pak může být František Hein, který Toho dosáhl roku 1938, ale právě Fráňa Drtikol jej nabádal, že To musí mít furt. I proto také Hein cvičil dál, a jak je dnes z jeho pozůstalosti známo, podobně jako Fráňa Drtikol cvičil celý život, ostatně stejně jako všichni mahásiddhové minulosti či mniši tibetského buddhismu.
Pokud znáte z vlastní praxe hlas ticha: syčení, pískání, zvonění, hru cvrčků, při současných projevech probuzené hadí síly jako je stigmatizace, tlak na temeno, zaléhání v uších, pronikání s dechem skrz lebku, praskání lebky, ježení vlasů při sahasráře, kapičku ve vlasech na temeni atd. atd. mnohdy provázené vizemi nejroztodivnějšího druhu, například hada jako ve faraónské koruně.... Zastavte se! Pohlédněte zpátky a podívejte se, co se skutečně odehrává, co je teď. Zaměřte se na přítomný okamžik. Možná jste Toho již dosáhli, nebo jste se k tomu hodně přiblížili, jen se Vám to nepovedlo rozpoznat! Poznat!

Napsáno 7.10.2011 pro M. B.

(c) Jan Lípa

UPOZORNĚNÍ:

Celý text, na který se vztahují autorská práva, byl dočasně odstraněn z důvodu jeho rozpracování a vydání v knize Jana Lípy: Učení Fráni Drtikola - Všemocná hadí síla (konec roku 2018).