Festival ProTibet, 25.3.2012, ve Strakonicích v prostorách společenského sálu Šmidingerovy knihovny Hradní nádvoří Strakonického hradu, 25.3.2012 od 16 hod


Festival Pro Tibet 2012 se opět konal pod naší organizační taktovkou ve spolupráci s občanským sdružením M.O.S.T., na rok ve stejný den jak ten minulý, pro Strakonice první ročník. Akce se přesunula do nových prostor společenského sálu strakonické Šmidingerovy knihovny, jež se stala místním spolupořadatelem. Sál se nachází na jednom nádvoří strakonického hradu, což se při útulnosti a zázemí toho prostoru zdálo spolu se slunečným nedělním počasím a přátelskými lidmi, naprosto ideální.

Na programu byly dokumenty z Tibetského archivu v New Yorku:
Tibetský příběh, zachycující život tibetských emigrantů v exilu v roce 1965
a Uvedení Jeho Svatosti dalajlámy do řádu, kde zachycuje kamera sekvence ústních zkoušek, jejichž složením 14. dalajlama získal titul geše lharampa (obdoba západního titulu doktor theologie). První část filmu byla natočena v roce 1958, druhá část pak v roce 1959, pouze několik týdnů před vypuknutím povstání ve Lhase a útěkem Jeho Svatosti dalajlámy do Indie.
Další snímkem bylo Poselství Tibeťanů - Buddhismus, který se promítal již v minulém roce. Novinkou ovšem bylo promítání 1.dílu dokumentu o Tibetské knize mrtvých.

Neodmyslitelnou součástí festivalu byli lidé, návštěvníci, kteří přispěli svým dobrovolným vstupným nebo zakoupením rukodělných tibetských výrobků dětem ze školy Gyalten. Za což všem návštěvníkům velice děkujeme.image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


image: ES


Akci pořádal Michal Štěpánek ve spolupráci s o. s. M.O.S.T. a Šmidingerovou knohovnou.


© Michal Štěpánek